Clicky

Results and Other Information from 2014

The fourth annual Billings, Exum & Frye National Moot Court Competition was held March 27-29, 2014. Twenty-five teams of law students representing 16 law schools participated in the competition.


Participating Schools

  • Atlanta's John Marshall Law School
  • Charleston School of Law
  • Florida Coastal School of Law
  • George Mason University School of Law
  • Howard University School of Law
  • New York Law School
  • Nova Southeastern University Shepard Broad Law Center
  • Regent University School of Law
  • South Texas College of Law
  • Southwestern Law School
  • Texas Tech University School of Law
  • University of North Carolina at Chapel Hill School of Law
  • University of Virginia School of Law
  • Wake Forest University School of Law
  • Wayne State University Law School
  • William and Mary Law School

Results

First Place

David Jones, Jessica Nadler and Candace Rodriguez
Southwestern Law School

Second Place

Casandra Nelson, Randall Radziszewski and Ronnie White
Florida Coastal School of Law

Semifinalists

George Davis and Johnny Reid
Howard University School of Law

Tiffany Bennett, Chelsea Schlittenhart and Jaclyn Walliser
Regent University School of Law

Quarterfinalists

Betsy Dobbins, Kristin Saam and Kristen Warren
Florida Coastal School of Law

Joseph Nall, Geoffrey Seifert and Kathryn Spurlock
Florida Coastal School of Law

Ashleigh Davenport, Rebecca Lawrence and Elizabeth Libertini
Regent University School of Law

Brian Barnes and Nick Crown
University of Virginia School of Law

 

Oral Advocacy Awards

Preliminary Rounds – Best Oral Advocates

First Place

Kathryn Spurlock
Florida Coastal School of Law

Second Place

Ronnie White
Florida Coastal School of Law

Third Place

Ashwin Shandilya
University of Virginia School of Law

Final Round – Best Oral Advocate

Candace Rodriguez
Southwestern Law School

Best Brief Awards

Petitioners' Briefs - First Place

Tiffany Bennett, Chelsea Schlittenhart and Jaclyn Walliser*
Regent University School of Law

Respondents' Briefs - First Place

David Jones, Jessica Nadler and Candace Rodriguez
Southwestern Law School

Petitioners' Briefs - Second Place

KK Chudej, James McClenny and Reese Wade
South Texas College of Law

Respondents' Briefs - Second Place

Betsy Dobbins, Kristin Saam and Kristen Warren
Florida Coastal School of Law

*Highest overall brief score in the competition.


Judges

Final Round Judges

The Honorable Alan E. Norris
Judge, United States Court of Appeals for the Sixth Circuit

The Honorable Robert H. Edmunds, Jr.
Associate Justice, North Carolina Supreme Court

The Honorable Paul M. Newby
Associate Justice, North Carolina Supreme Court

The Honorable James G. Exum, Jr.
Chief Justice, North Carolina Supreme Court (ret.); Distinguished Professor of the Judicial Process, Elon University School of Law

Semifinal Round Judges

The Honorable L. Patrick Auld
Magistrate Judge, United States District Court for the Middle District of North Carolina

The Honorable Lindsay R. Davis
Senior Resident Superior Court Judge
North Carolina Superior Court, Guilford County

The Honorable James L. Gale
Special Superior Court Judge for Complex Business Cases, North Carolina Business Court

The Honorable John M. Tyson
Recall Judge, North Carolina Court of Appeals; Emergency Superior Court Judge, North Carolina Superior Court

The Honorable Ralph A. Walker
Associate Judge, North Carolina Court of Appeals (ret.)

Professor Andrew J. Haile
Associate Dean for Academic Affairs and Associate Professor of Law, Elon University School of Law

 

Preliminary, Octofinal and Quarterfinal Round Judges

  • James (Jimmy) Adams
  • Brennan Aberle*
  • Stanley Allen
  • Christopher Avery*
  • Prof. Antonette Barilla
  • John Bloss
  • Jim Bryan
  • Grant Buckner*
  • Monica Burnette
  • William (Bill) Cary
  • Melanie Crenshaw*
  • Jennifer Crissman*
  • Robert Cone
  • Mark Cummings
  • Andrea Davis*
  • Clarence DelForge
  • Sandra Donaldson
  • Will Drath*
  • Prof. Catherine Dunham
  • Alicia Edwards
  • Lenneka Feliciano*
  • James Felt
  • Brendan Garcia*
  • Lauren Gebhard
  • Fred Hamlet
  • Daniel Harris*
  • Judge A. Robinson Hassell
  • Eloise Hassell
  • Johnna Herron
  • Micah Huggins
  • Peter Isakoff
  • Ted Johnson*
  • Thomas Johnson
  • Neale Johnson
  • Lisa Johnson-Tonkins
  • Andrew Jones*
  • Michael Joseph
  • Beth Klein*
  • Jeremy Leonard*
  • Gwen Lewis*
  • Howard MacCord
  • Travis Martin
  • Karen McKeithen-Schaede
  • Christopher McLain*
  • Anna McLeod
  • Dean Kathleen McLeod*
  • David Meschan
  • Emma Merritt
  • Jennifer Meeks Mickle*
  • Clint Morse
  • Anupama Pal
  • Gavin Reardon
  • Michael Robinson
  • Marcus Shields
  • Polly Sizemore
  • Nicholas Spivey*
  • Jenny Sweet*
  • Lisa Watson
  • Ricky Watson*
  • Melissa Westmoreland*
  • Jill White
  • Mark York*
  • Gabriel Zeller*

*Elon Law alumni