Clicky

Results and Other Information from 2015

The fifth annual Billings, Exum & Frye National Moot Court Competition was held March 26-28, 2015. The 2015 competition welcomed 28 teams from 20 law schools.


Participating Schools

  • Barry University School of Law
  • Charleston School of Law
  • Charlotte School of Law
  • Florida Coastal School of Law
  • Florida State University School of Law
  • George Mason University School of Law
  • Howard University School of Law
  • Indiana Tech School of Law
  • Lincoln Memorial University Duncan School of Law
  • Michigan State University College of Law
  • Nova Southeastern University Shepard Broad Law Center
  • Regent University School of Law
  • Southwestern Law School
  • Texas Tech University School of Law
  • The Ohio State University Moritz College of Law
  • University of North Carolina School of Law
  • University of Virginia School of Law
  • Wake Forest University School of Law
  • Wayne State University Law School
  • William and Mary Law School

Results

First Place

Sterling Spencer, Sarah Thomas and Dat Nguyen
Florida Coastal School of Law

Second Place

Dan Menken, Joey Greener and Lauren Emery
Wake Forest University School of Law

Semifinalists

Bruce Wilson, Palmer Hurst and James Wheeler
Regent University School of Law

Laura Free, Erika White and Emily Rehm
Southwestern Law School

Quarterfinalists

Charles Hamilton, Christian Tiblier and Mary 'Kati' Haupt
Barry University School of Law 

Meredith Fee, Joshua Pratt and April Zinober
Florida State University College of Law

Andrew Gardner, Curtis Doster Jr. and Benjamin Dilley
Michigan State University College of Law

Miranda Grummons, Matt Kelley and Kevin Smith
Texas Tech University School of Law

 

Oral Advocacy Awards

Preliminary Rounds – Best Oral Advocates

First Place

Bruce Wilson
Regent University School of Law

Second Place

Meggan DeWitt
George Mason School of Law

Third Place

Sarah Thomas
Florida Coastal School of Law

Final Round – Best Oral Advocate

Sarah Thomas
Florida Coastal School of Law

Best Brief Awards

Petitioners' Briefs - First Place

Bruce Wilson, Palmer Hurst and James Wheeler
Regent University School of Law

Respondents' Briefs - First Place

Laura Free, Erika White and Emily Rehm*
Southwestern Law School

Petitioners' Briefs - Second Place

Charles Hamilton, Christian Tiblier and Mary 'Kati' Haupt
Barry University School of Law

Respondents' Briefs - Second Place

William Hartzell, Nishma Patel and Carolyn Ward
University of North Carolina School of Law

*Highest overall brief score in the competition.


Judges

Final Round Judges

The Honorable Mark D. Martin
Chief Justice, North Carolina Supreme Court

The Honorable Rhoda Bryan Billings
Former Chief Justice, North Carolina Supreme Court

The Honorable John M. Tyson
Judge, North Carolina Court of Appeals

Semifinal Round Judges

The Honorable L. Patrick Auld
Magistrate Judge, United States District Court for the Middle District of North Carolina

The Honorable James L. Gale
Special Superior Court Judge for Complex Business Cases, North Carolina Business Court

Faith Rivers James
Associate Dean for Experiential Learning and Leadership; Professor of Law, Elon University School of Law

Peter Hoffman
Professor of Law, Elon University School of Law

Michael Rich
Associate Professor of Law, Elon University School of Law

Melanie Crenshaw*
Member of the Extended Faculty, Elon University School of Law; Attorney, Barbara R. Morgenstern, P.L.L.C.

 

Preliminary, Octofinal and Quarterfinal Round Judges

  • Alton Absher
  • Kurt Aktug
  • Stanley Allen
  • Allison Avent
  • Christopher Avery*
  • Prof. Antonette Barilla
  • Tanji Bradley
  • Melvyn Brown, Jr.
  • James Bryan
  • Megan Callahan
  • Joe Carruthers
  • Don Carter
  • William Cary
  • John Chilson
  • Barbara Cini*
  • James Clark
  • Melanie Crenshaw*
  • Mark Cummings
  • Luke Dalton
  • Andrea Davis*
  • Jeff Davis
  • Jonathan Dills
  • Wilfred Drath, VI*
  • Daniel Donovan*
  • Margaret Dudley
  • Pamela Duffy
  • Melissa Duncan*
  • Adrianne Edmonds*
  • John Evans*
  • Prof. John Flynn
  • Jennifer Fountain
  • Richard Gabriel
  • Brendan Garcia*
  • Karen Gerber
  • Erica Glass
  • William Graham
  • Jordan Greene
  • Kenneth Gumbiner
  • Melanie Hamilton
  • W. Harkey
  • Thomas Harper
  • Nathan Harrill
  • Deborah Hayes
  • Craig Hensel
  • Katie Hinds
  • Scott Ingram
  • Randolph James
  • Betty Kane
  • Theodore Kazakos
  • Michael Kelly
  • Beth Klein*
  • Elizabeth Kuoni
  • Gwendolyn Lewis*
  • J. Limehouse
  • Wade Love*
  • Travis Martin
  • Matthew Mason
  • J. May
  • Kyle McEntee
  • Dean Kathleen McLeod
  • W. Medlin
  • Scott Morgan*
  • Barbara Morgenstern
  • Preston Nelson*
  • Prof. Tom Noble
  • Erika Nunn
  • Gavin Painter*
  • Vance Parker
  • Manisha Patel*
  • Sara Player
  • Stephen Pritchard
  • Lesley Renwrick
  • J. Robbins
  • Daniel Smith
  • Nicholas Spivey*
  • Prof. Charles Splawn
  • Jenny Reutter*
  • Hon. Richard Stone
  • Jenny Sweet*
  • Cassandra Roberts
  • Prof. Hannah Vaughan
  • Patrick Ward*
  • Lisa Watson
  • Dixie Wells
  • Melissa Westmoreland*
  • Tom Wilmoth*
  • Ben Woody*
  • Mark York*

*Elon Law alumni