Clicky

Results and Other Information from 2017

The Seventh Annual Billings, Exum & Frye National Moot Court Competition was held April 7-8, 2017, welcoming 34 teams from 21 law schools across the United States.

Participating Schools

   

Antonin Scalia School of Law, George Mason University

The University of North Dakota School of Law

Barry University School of Law

University of Cincinnati College of Law

Florida Coastal School of Law

University of Virginia School of Law

Georgetown University School of Law

UNT Dallas College of Law

Howard University School of Law

Wake Forest University School of Law

?J. Reuben Clark Law Law (Brigham Young University)

Washburn University School of Law

Liberty University School of Law

Washington University in St. Louis School of Law

Regent University School of Law

Wayne State University Law School

South Texas College of Law Houston

William & Mary Law School

Texas Tech University School of Law William S. Boyd School of Law – University of Nevada Las Vegas
The George Washington University School of Law

 

 

 

Results

First Place

Stephania Gournaris, Vivian Gonzalez, Robert Kennedy
Florida Coastal School of Law

Second Place

Adam Burton, Lucille Wall, Trayce Hockstad
Regent University School of Law

Semifinalists

Tashanna Hammond, Gabriela Sifontes, Taylor Smith
Barry University School of Law

Matthew Menter, Cesar Escalante, Niloufar Hafizi
South Texas College of Law Houston

Quarterfinalists

Brian Williams, Joshua Storm
Georgetown University Law Center

Emilie Blake, Austin DeBoer, Jessica Morrison
Texas Tech University School of Law

Melissa Keech, Cole Kroshus, Franci Rooney
Georgetown University Law Center

Mia Jeckel, Jaclyn Blair, Ryan Reese
Florida Coastal School of Law

Oral Advocacy Awards

Preliminary Round – Best Oral Advocates

First Place

Stephania Gournaris
Florida Coastal School of Law

Second Place

Reva Grace Phillips
Antonin Scalia Law School, George Mason University

Third Place

Ellis Herington
Washington University in St. Louis School of Law     

Final Round – Best Oral Advocate

Adam Burton
Regent University School of Law

Best Brief Awards

Petitioners Briefs – First Place*
Team 28 – Regent University School of Law

Respondents Briefs – First Place
Team 27 – South Texas College of Law Houston

Petitioners Briefs – Second Place
Team 33 – Barry University School of Law

Respondents Briefs – Second Place
Team 26 – Texas Tech University School of Law

*Highest overall brief score in the competition.

Judges

Final Round Judges

The Honorable Albert Diaz
Judge, United States Court of Appeals for the Fourth Circuit

The Honorable Henry E. Frye
Former Chief Justice, North Carolina Supreme Court

The Honorable Sarah Parker
Chief Justice (Retired), North Carolina Supreme Court

The Honorable Willis P. Whichard
Tillman, Hinkle & Whichard, PLLC, Chapel Hill, NC
Associate Justice (Retired), North Carolina Supreme Court

Semifinal Round Judges

The Honorable Richard Dietz
North Carolina Court of Appeals

The Honorable Robert N. Hunter, Jr.
North Carolina Court of Appeals

The Honorable John M. Tyson
North Carolina Court of Appeals

The Honorable Jesse B. Caldwell III
North Carolina Superior Court

The Honorable Lindsay R. Davis, Jr.
North Carolina Superior Court

Dean Enrique Armijo
Associate Dean for Academic Affairs and Associate Professor
Elon University School of Law

Mr. Don Dancer
Executive Vice President and General Counsel (Retired), International Rectifier Corporation 
Elon University School of Law Advisory Board

Mr. Ed Lichtenstein
Law Offices of Edward Lichtenstein, P.C., Chicago
Elon University School of Law Advisory Board

Preliminary, Octofinal and Quarterfinal Round Judges

Brennan Aberle
Stan Allen
Anthony Anderson
Gilbert Andia
Professor Tiffany Atkins*
Anne Evangelista*
Christopher Avery*
Professor Antonette Barilla
Shaketa Berrie*
Janet McAuley Blue
Rachel Blunk
Lisa Boggs
John Boschini*
Melvyn Brown
Monica Burnette
Joe Carruthers*
William Cary
Barbara Cini*
Cam Cooke
Robert Cooke
Kathryn Corey*
Michael Costolo*
Michael Cowart*
Andrea Davis*
Benjamin Davis
Jeff Davis
Kristen DelForge*
Dennis Dorsey
Kevin Dowling
Melissa Duncan*
Professor Catherine Dunham
Alicia Edwards
Nikki Feliciano*
Jeremy Foltz
Melissa Friedman
Erica Glass
Jim Grant*
Sandra Hairston
Fred Hamlet
Andrea Harrell*
George Harrell
Adam Hauser
Deborah Hayes
Elizabeth Hinds
Andrew Hogan*
Donovan Hylarides
Michael Joseph
Professor Margaret Kantlehner
Michael Kelly*
Matthew Krueger-Andes*
David Lambert*
Scottie Lee
Professor Tim McFarlin
Craig Martin*
Dean Kate McLeod
Jennifer Mencarini
Matt Millisor*
Barbara Morgenstern
Jeffrey Oleynik
Jeremiah Opata
Manisha Patel*
Professor Charlie Perkins
Professor Patricia Perkins
Genna Petre*
Charlissa Powell
Kaitlin Price
Nekia Pridgen
Charles Rawlings
Samuel Richardson
Jocelyne Riehl*
Ed Sharp
Hayley Sherman*
Marcus Shields
Norman Sloan
Michelle Smith
Professor Chuck Splawn
Bryan Sulentic*
Gonzalo Ventura*
George Walker
Kelly Walker*
The Hon. Ralph Walker
Melissa Westmoreland*
Holly Wilcox*
Megan Wills
Christopher Wrenn*

*Elon Law alumni