University Curriculum Committee, 2020-21

Jason Kirk, Chair, 2019-22 (without vote)

Hui-hua Chang, Social Sciences (CAS), 2019-22

Natalie Hart, Fine Arts & Humanities (CAS), Spring 2020-22

Daniel Haygood, School of Communications, 2020-23

Amy Johnson, Director of the Elon Core Curriculum

Maurice Levesque, Provost’s Designee

Svetlana Nepocatych, Mathematics, Computing & Natural Sciences (CAS), 2020-22

Timothy Norvell, Love School of Business, 2020-23

Rodney Parks, Registrar (without vote)

Antoinette Polito, School of Health Sciences, 2020-23

Kirstin Ringelberg, At-Large (CAS), 2018-21

Joan Ruelle, Dean and University Librarian (without vote)

Carol Smith, School of Education, 2020-23

Safia Swimelar, At-Large (CAS), 2018-21 (on sabbatical Fall 2020)

Hal Vincent, At-Large (University), 2018-21 & Chair Pro Tempore, 2020-21

Rachel Rogers, Program Assistant, Office of the Provost

Meeting minutes are posted in SmartCatalog’s Curriculum Management System and subject to committee vote to approve at the next meeting. Minutes are unofficial until approved with any clarifications/corrections. For questions about minutes, please contact the committee chair.

School and Division Curriculum Committees

Arts and Humanities Curriculum Committee, 2020-21

Kristina Meinking, Classical Languages, World Languages & Cultures, Chair, 2020-21

Todd Coleman, Music, 2019-22

Mina Garcia Soormally (World Languages and Cultures), At-Large, 2019-2022

Barbara Gordon, English, 2018-21

Charles Johnson, Performing Arts, 2020-23

Shannon Lundeen, At-Large, 2020-23

Ariela Marcus-Sells, Religious Studies, 2019-2022

Shawn Tucker, Art, 2020-23

Gabie Smith, Dean, (without vote)

  • Up to nine members are elected to the committee. Each department in the Arts and Humanities appoints one member (totaling 7 appointed members), and two at-large members are elected by the Arts and Humanities faculty.
  • No department will have more than two members on the committee.
  • Terms are for three years, renewable indefinitely.
  •  If a department opts-out of representation, that line will revert to an at-large position for that academic year, elected by the Arts and Humanities faculty. The department that opts out reserves the right to have representation reinstated in any subsequent academic year.
  • Committee composition and terms information last revised 2016-2017.

Math and Natural Sciences Curriculum Committee, 2020-21

Vickie Moore, Chemistry, Chair

Richard Blackmon, Engineering

Anthony Crider, Physics

Greg Haenel, Biology

Simon Higgins, Exercise Science

Scott Spurlock, Computing Sciences

Laura Taylor, Mathematics and Statistics

Gabie Smith, Dean (without vote)

  • One member from each department (Biology, Chemistry, Computing Sciences, Engineering, Exercise Science, Mathematics and Statistics, Physics) is elected
  • Terms are for three years, renewable indefinitely.
  • Committee composition and terms information last revised September 3, 2010.

Social Sciences Curriculum Committee, 2020-21

Elisha Savchak-Trogdon, Political Science and Policy Studies, Chair

David Buck, Psychology

Cindy Fair, Public Health Studies

Alexis Franzese, Sociology and Anthropology

Joel Shelton, International and Global Studies

Vanessa Drew-Branch, Human Service Studies

Honglin Xiao, History and Geography

Gabie Smith, Dean (without vote)

  • Each department shall have one elected representative and each inter-disciplinary program shall have one elected representative that is not housed in the same department will have one representative; no more than two faculty from a single department may serve on the committee.
  • The terms are for one year, renewable indefinitely.
  • Committee composition and terms information last revised March, 2013.

Love School of Business Curriculum Committee, 2020-21

Adam Aiken, Finance, Chair, 2019-21

Scott Hayward, Management, First Year, 2019-21

Bryan Lyons, MBA program, Ongoing

Timothy Norvell, Marketing, 2020-22

Vitaliy Strohush, Economics, 2020-22

Ifeoma Udeh, Accounting, Second Year, 2019-21

Jennifer Platania, Dean’s Representative (without vote)

  • One elected member from each department as well as a representative from the MBA program.
  • Terms are for two years.
  • Committee composition and terms information last revised September 22, 2011.

School of Communications Curriculum Committee, 2020-21

Glenn Scott, Journalism, Chair, 2019-2021

Young Do Kim, Sport Management, 2019-2021

Derek Lackaff, Communications Design, 2019-2020

Staci Saltz, Cinema & TV Arts, 2019-2021

Kathleen Stansberry, Analytics, 2019-2021

Jessalyn Strauss, Strategic Communications, 2020-22

Amanda Sturgill, iMedia, 2020-22

Rochelle Ford, Dean / Naeemah Clark, Dean’s Designee (without vote)

  • Seven elected full-time teaching faculty members, with at least one member from each department and program.
  • Terms are for two years.
  • Ex officio participants (non-voting) include Julie Lellis, school director for core curriculum; and Don Grady, administrative liaison.
  • Revised August 2020

School of Education Curriculum Committee, 2020-21

Katie Baker, Education, Chair, 2020-2023

Joan Barnatt, Education, 2018-2021

Heidi Hollingsworth, Education, 2020-2023

Carol Smith, Wellness, 2018-2021

Erica Thomas, Wellness, 2019-2022

Ann Bullock, Dean, without vote

Marna Winter, Department Chair, without vote

Debbie Perry, Program Assistant, without vote

  • Five elected representatives from Education and Wellness.
  • Terms are for three years.
  • Committee composition and terms information last revised August, 2010.

School of Health Sciences Curriculum Committee, 2020-21

FJ Goodwin, Physical Therapy Education (2019-21), Chair (2020-21)

Beth Evans, Physical Therapy Education, 2019-21

Shaun Lynch, Physician Assistant Studies, 2020-22

Crystal Ramsey, Physical Therapy Education, 2019-21

Melissa Scales, Physical Therapy Education, 2020-22

Tracey Thurnes, Physician Assistant Studies, 2019-21

[ ] Physician Assistant Studies

Becky Neiduski, Dean (without vote)

  • Qualifications: The School of Health Sciences (SoHS) Curriculum Committee consists of seven members, with a minimum of two members from each department. All members will be full-time faculty with the SoHS.
  • Election: Individuals interested in serving may self-nominate or be nominated by colleagues. All members will be elected by the full-time faculty within the SoHS.
  • Terms: Elected individuals serve 2-year terms, with the ability to be elected for consecutive terms.
  • Chair: The Chair is elected from within the SoHS Curriculum Committee membership by the committee members. The Chair serves a 1-year term, and may do so during either the first or second year of their membership term. The Chair may be elected to consecutive terms.
  • Filling Vacancies: If an elected member is unable to fulfill their entire 2-year term, a replacement member will be elected to complete the remainder of the term, following the election process above.
  • This information last revised Spring 2019.

Core Curriculum Council, 2020-21

Laura Taylor, Chair

Full Membership

Global Education Curriculum Committee, 2020-21

Kirsten Doehler, Chair

Full Membership

Graduate Council, 2020-21

Stephen Braye, Chair

Full Membership

Teacher Education Committee

Ann Bullock, Chair

Full Membership