Clicky

Results and Other Information from 2016

The Sixth Annual Billings, Exum & Frye National Moot Court Competition was held April 1-2, 2016, welcoming 40 teams from 24 law schools across the United States.

Participating Schools

   

Barry University School of Law

Regent University School of Law

Belmont University College of Law

South Texas College of Law

Charleston School of Law

Southwestern Law School

Charlotte School of Law

Texas Tech University School of Law

Florida Coastal School of Law

The Ohio State University Moritz College of Law

George Mason University School of Law

University of Cincinnati College of Law

George Washington University School of Law

University of South Carolina School of Law

Howard University School of Law

University of Virginia School of Law

Indiana Tech School of Law

Wake Forest University School of Law

Liberty University School of Law Washburn University School of Law
Louisiana State University Paul M. Hebert Law Center

Wayne State University Law School

Michigan State University College of Law

William and Mary Law School

Results

First Place

Gracie Holden, Cassandra Klusmeyer, Emily Prestopnik
Florida Coastal School of Law

Second Place

Imogene Boak, Austin DeBoer, Ashleigh Hammer
Texas Tech University School of Law

Semifinalists

Robin Jenkins, Ben Rathsam
Liberty University School of Law

Erika Lukenbill, Kristen Rose
Liberty University School of Law

Quarterfinalists

Herman Hofman, David Sheaffer, Johnny Wisman
Michigan State University School of Law

Katie Sloan, Taylor Smith, Tashanna Hammond
Barry University School of Law

Joshua Gamboa, Brittany Jones, Daniel Rouleau
Regent University School of Law Team

Lindsey Gilman, Will Thetford, Sam Walsh
Regent University School of Law

Oral Advocacy Awards

Preliminary Round – Best Oral Advocates

First Place

Ashleigh Hammer
Texas Tech University School of Law

Second Place

Cassandra Klusmeyer
Florida Coastal School of Law

Third Place

Emily Prestopnik
Florida Coastal School of Law     

Final Round – Best Oral Advocate

Ashleigh Hammer
Texas Tech University School of Law

Best Brief Awards

Petitioners’ Briefs – First Place
Team 26 – Regent University School of Law

Respondents’ Briefs – First Place
Team 20 – Regent University School of Law*

Petitioners’ Briefs – Second Place
Team 12 – Florida Coastal School of Law

Respondents’ Briefs – Second Place
Team 18 – Liberty University School of Law

*Highest overall brief score in the competition.

Judges

Final Round Judges

The Honorable Allyson K. Duncan
Judge, United States Court of Appeals for the Fourth Circuit

The Honorable William L. Osteen, Jr.
Judge, U.S. District Court for the Middle District of North Carolina

The Honorable Rhoda Bryan Billings
Former Chief Justice, North Carolina Supreme Court

The Honorable James G. Exum Jr.
Former Chief Justice, North Carolina Supreme Court

The Honorable Henry E. Frye
Former Chief Justice, North Carolina Supreme Court

Semifinal Round Judges

The Honorable R. Christopher Dillon
Judge, North Carolina Court of Appeals

The Honorable Robert N. Hunter, Jr.
Judge, North Carolina Court of Appeals

The Honorable Ralph A. Walker
Former Judge, North Carolina Court of Appeals

The Honorable Lindsay R. Davis, Jr.
Senior Resident Judge, North Carolina Superior Court

The Honorable Richard L. Doughton
Special Judge, North Carolina Superior Court

The Honorable Beverly T. Beal
Judge, North Carolina Superior Court

Preliminary, Octofinal and Quarterfinal Round Judges

Gilbert Andia
Jeff Andrews
Tiffany Atkins*
Christopher Avery*
Professor Antonette Barilla
Bree Blalock*
John Boschini*
Loryn Buckner
Brett Carpenter
William Cary
Catherine Clodfelter
Robert Cooke
Kathryn Corey*
Michael Costolo*
Jay Craig
Melanie Crenshaw*
Jennifer Crissman*
Lora Cubbage
Candace Cummings
Kimberly Davis
Andrea Davis*
Jeff Davis
Kristin DelForge*
Professor Catherine Dunham
Veronica Edmisten
Adrienne Edmonds*
Donald P. Eggleston
Robert El-Jaouhari
Patrick Ellington*
Robert Enochs
Anne Evangelista*
Lenneka ("Nikki") Feliciano*
Professor John Flynn
Richard Forrester
Erica Glass
Jim Grant*
Denaa Griffin
Dean Andy Haile
Lori Hamilton
Fred Hamlet
Daniel Harris*
Eloise Hassell
Hon. Robinson "Robby" Hassell
Mark Hayes
Rebecca Hendrix
Mark Henkle*
Elizabeth Hinds
Professor Peter Hoffman
Scott Ingram
Randolph James
Lauren Jeffries*
Mark Jetton*
Debi Johnson
Randle Jones
Michael Joseph
Betty Kane
Michael Kelly*
Beth Klein*
Elizabeth Kuoni
Ernest Lewis*
David Long
Art MacCord
Travis Martin
Janet McAuley Blue
Professor Tim McFarlin
Dean Kathleen McLeod
Jennifer Mencarini
Barbara Morgenstern
Joni Nichols*
Matthew Pagett
Manisha Patel*
Linda Patino*
Professor Patricia Perkins
Charlie Perkins
Charles Rawlings
Gavin Reardon
Nefertari Rigsby
Samone Ripley
Edward Sharp
Richard Shope
Grant Sigmon*
Michael Silver
Polly Sizemore
Norman Sloan
Daniel Smith
Brittany Speas
Adam Spivey*
Catherine Stalker*
Jacqueline Stanley
Rick Stone
John Stone
Tracy Turner
Gonzalo Ventura*
Christopher Watford
Lisa Watson
James Weeks
Melissa Westmoreland*
Charles (Mike) Wilson
Jessica Yanez*
Mark York*

*Elon Law alumni